Sv. Ivan Matahar

Kapela sv. Ivana „Matahara“

Sv. Ivan de Matha (1154. – 1213.) bio je francuski svećenik, osnivač reda Presvetog Trojstva, koji su skupljali novac, te njime otkupljivali robove i tako ih oslobađali.

Kapela se nalazi u šumi na privatnom pašnjaku, iznad sela Oštrobradići.

Najprije je bio podignut poklonac sv. Ivanu de Matha. Kako se je s vremenom počeo urušavati, dubašljanski iseljenici odlučili su napraviti kapelu, za što je skupljen novac te je kapela izgrađena 1913. g.

Kapela je napravljena od betona i prije nije imala krova već samo betonsku ploču. Ispred ulaza je manji prostor koji je isto bio natkriven betonskom pločom (nešto kao loža). Godine 2014. kapela je obnovljena, te su na betonske ploče stavljeni krovovi i zvonik u obliku preslice.

Ima mali uzidani oltar, a iznad oltara visi slika sv. Ivana. Tu se slavi misa 8. veljače, na njegov spomendan.

Na desnom bočnom zidu je zavjetna slika Antona Maškulina, koja prikazuje olujno more i uznemirene mornare na jedrenjaku. Vlasnik jedrenjaka zavjetovao se je izgraditi kapelu sv. Nikoli, budući je bio spašen iz oluje i on i njegov jedrenjak. Oko 100 g. kasnije zavjet je ostvaren u Malinskoj.

Usp. A. Bozanić, Dubašnica: povijesne mijene, drevna župa …, Malinska, 2014, str. 96 – 97