sv. Paval

Kapela sv. Pavla

Nalazi se u selu Barušići. Spominje se već 1565. g. kao stara kapela s vrijednom oltarnom palom. Uz nju je vezana i istoimena bratovština – jedna od dvije najstarije bratovštine u Dubašnici.

Vjerojatno je sagrađena krajem 15. st. kada su taj kraj naselili novi stanovnici s kopna.

U kapeli i oko nje pokapali su se članovi bratovštine.

Ima mali zvonik u obliku preslice s jednim zvonom, te ložu ispred ulaznih vrata, dužine pet metara. Na desnom prozoru je latinski natpis iz 1727. koji govori o obnovi kapele. Kapela je obnovljena izvana i u novije vrijeme. U prezbiteriju se nalazi mramorni oltar s intarzijama i reljefom sv. Pavla. Iznad je oltarna slika s likovima sv. Petra i Pavla, te Bogorodice s djetetom Isusom u sredini. Oko kapele je ograđena zelena površina.

Posebno se slavi blagdan Obraćenja sv. Pavla, 25. siječnja, zaštitnika sela. Tu se slavi i misa na treći dan u trodnevnici Prosnih dana.

Usp. A. Bozanić, Dubašnica: povijesne mijene, drevna župa …, Malinska, 2014, str. 91-92